15 Aralık 2010 Çarşamba

Köpekler & Kediler

Kedi&köpek..
Sokakta yaşıyorlar çoğu şanslı değilse.
Yoldan geçerken bazen sevdiriyorlar kendilerini, bazen hırlıyorlar.
İnsan gibi yüzlerine yüzlerine bağırınca kaçıyrlar, yere eğilip taş alıp atma taklitlerinden ödleri kopuyor. Çünkü tek dertleri var hayatta kalmak.
Mesela aşağının kedisi var, ben ona "pala" diyorum. Şişman & zengin görüntüsü onu gözümde mahallenin ağabeyi "pala"ya dönüştürüyor.
Sanki mahallede bir kedinin başı derde girse ilk ona gider, bir kedinin sıkıntısı olsa ağabeyidir o çözer. Öyle hayallerim var onun için adı "pala".
Aşağıda bebekçinin önünde yatıp durur. Mama da var orada. O şanslı istese bebekçinin dükkanın köşesinde yatar kimse birşey yapamaz. Kargalarla tek derdi. Burdan pek köpek de geçmez. Zaten "pala" köpeklerle uğraşmaz akıllı, olgun bir kedi en nihayetinde.
Sonra yan sokakta kasabın köpekleri var. Sabah, öğle, akşam et-tavuk yerler. Su da var kenarda. Hem kasabın hem de yanndaki butiğin önünde keyiflerince yatarlar. Öyle ortalıkta ses, soluk yoksa da uysal uysal çimlerde falan eşelenip yatarlar.
Bir de ışıklarda var bir ekip. Çete onlar.
Biri siyah, biri sarımsı, biri beyaz yaşlı.. O belli ki en hatırı sayılır üyesi çetenin. Ötekiler en çok çingenelere havlar o durur, bakar, inceler ona göre havlar. Heee işte o havlarsa vay haline!!! Yerler adamı!
Fakat tuhaf bir bağ vardır aralarında. Mesela kasabın köpekleri, ışıkların köpekleriyle birlikte fazla takılmazlar ama yine de bağları korurlar.
Bir köpek havalasa ışıklardan yaşlısı, topalı, uyuyanı, yemek yiyeni bırakıp işlerini gerek topallaya topallaya gerek çıkmayan sesiyle havlaya havlaya koşarlar birbirlerinin yanına. Sonra ortalık sakinleşince herkes yine yerinde.
Esnaflar da öyle. Köpekleri koruyanları var. Sanki kapkaççıyı yakalamışcasına peşlerinden kovalayanı da var. Sanırsın ki son mohikanlar savaşa çıktı. Elinde süpürge, sopa.. Utanmasa bağırıcak "Daş nerde daş yoh mu?" .
Var Allahîn cezası var da senin kafanı kırmak için!!
Diyeceğim o ki bir köpek havlar bin köpek havlar.
Çünkü köpekler bile birbirini savunur, saklar, destekler. Ama bu hissiyat insanlara bahşedilmemiştir.

Hiç yorum yok: