19 Şubat 2010 Cuma

"Selam Söyle"


Mavi & Yeşil
....
Yaşlılar birbirlerine selam söylerler. Tanısın tanımasın, yanlarında "Hasan'nın dedesi" dedin mi, önce dinlerler sonra "Kaç yaşındaymış" dedesi derler. Kendilerinde benzer bir hikaye varsa anlatır sonuna da "hasan'nın dedesine selam söyle" derler.
En çok yaşıtlarının ölüm haberi yaralar onları. İki lafta bir "Nezahat Hanım öldü yavaş yavaş sıra bize de geliyor" derler içini börçerler insanın. Bazen unuturlar Nezahata hanım'ın öldüğünü, zır zır telefon çalar "Kızım beni haftasonu Nezahat Hanımlara götürsene aradım çaldı telefonu açan olmadı ama yetişemedi giderken yoldan ararız"... Düğüm olur kelimeler boğazında insanın. Bir bahane bulursun ta ki Nezahat Hanım'ın artık olmadığını kendi hatırlayınca dek.
Kendi aralarında bir dilleri vardır. Anlaşırlar bir şekil. Mesela Alman komşuları vardı anneannemin onlarla hergğn deniz kenarında sözleşir buluşur konuşurlardı. "Ne anlatıyorsun o kadar" deyince, "Onun da oğlu varmış dayın gibi, gelinini konuşuyorduk" :O Her zaman şaşırtma & güldürme yetisine sahiptirler.
Bazen alınırlar, bazen susarlar derin derin, gözleri dolar ara sıra, kah kah gülerken yakalarsın bazen, gizli gizli tatlı yerken oysa yasaktır, ilaçları birbirine karıştırıp gözlükler gözünde porspektüs okurken, resimlere bakarlar uzun uzun günlerce, bazen, anılarını anlatırlar "Yıl 1945" ile başlayan ama kıyamazsınız işte bazen saçının bir teli düşer korkusuyla başını bile okşayamazsınız.
Kendi lehçeleri vardır sanki dünya tek bir ırk, tek bir din, tek bir dilceymişsine onlar da bütün bunlara sahiplermişcesine nereye gitseler sevilirler, nerde olsalar güldürürler, nerde olsalar benimsenirler. Nerde olsalar gözlerinin yeşilinde, gözlerinin mavisinde yılları yansıtırlar. En çok torunlarını & sonra tüm dünyayı sanki hepsi kendi evlatlarıymışcasına sınırsızca severler. Hayatlarının onları korumak & her ne olursa olsun onları desteklemek için hala devam ettiğine inanırlar.
Beni hep koruduğu & her kararımda beni desteklediği, bu yazım biri ona söyleyince kadar hiç bilmese bile hep yanımda olacağını bildiğim güzel anneanneme & tabi bütün anneannelere, dedelere bir anı olsun.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

hagigaten bu anlaşma dillerini çok sefiorum:))eline sağlık negsel yazmışın:)

Tanya's dedi ki...

Ağlıcam heralde..

Ha bu arada evet ya..ne olsa anlaşır onlar..sen ben beceremezken bir almanla anlaşmayı...

SED dedi ki...

Tanya,

ağlama ya o da nesi:))

çok tatlı değiller mi:) gül buna:)

SED dedi ki...

Lis,

canları anlaşmak istiyor çünkü..

savolll:)